Bilgi bankası
Bilgi Bankası
Program Kurulumu
Gönderen Didem Tülü on 16 January 2014 12:57 PM

LOGO PROGRAM KURULUMU VE AYARLARI


Logo programlarının yüklemesi için kullanılacak,setup dosyaları ftp://download.logo.com.tr/ adresinden indirilerek yapılır.
Örneğin “Kobi” ürünleri için;
ftp://download.logo.com.tr/Windows/KOBI/GUNCEL/GO_PLUS/klasöründen istenilen güncel versiyonlara ulaşılabilir. Bu kurulum dokümanında kurulum işlemlerinde örnekler “Go Plus” ürünü üzerinden yapılmıştır. Kurulum işlemleri, diğer tüm ürünlerimiz için de aynı şekilde yapılmaktadır.
Logo ürünlerinin kurulumu, kurulum için yetkilendirilmiş olan iş ortaklarımız aracılığıyla yapılır. İş ortaklarımızın, FTP’ den indirilen programın kurulabilmesi için ürüne ait “Lisans Anahtarı” nı temin etmiş olmaları gerekir. Logo’ dan ” Lisans anahtarı” talep etmek için; Logosphere sistemine bayi kullanıcı adı ve şifresi ile bağlanılıp, sipariş girişi yapılmalıdır.
Logosphere üzerinden “Lisans Anahtarı” işlemleri:
 http://logosphere.logo.com.tr/ adresine ilgili bayi kullanıcı kodu ile giriş yapılır.


 Logosphere’de “Sanal Sevkiyat Sistemi/Hareketler” bölümünde “Sipariş Fişleri” alanında ilgili sipariş oluşturularak Logo’ya iletilmelidir.

Siparişi girilen ürün için oluşturulan “Lisans Anahtarı”nın kurulabilmesi için; Logo tarafından “Onay”lanmış olması ve “İş ortağı” tarafından müşteriye çıkış işleminin yapılmış olması gerekir.
Edinilen lisans anahtarıyla ftp://download.logo.com.tr üzerinden indirilen mevcut ürünün “Setup.exe” dosyası çalıştırılır. Kurulum ekranında; kurulum süresince size yardımcı olacak “InstallShield Sihirbazı" devreye girer.


Sihirbazin devreye girmesiyle ileri tuşuyla yükleme işlemine geçilir.


Kurulumun “Yükleme Türü” ekranında ; “Ürün Kurü”, “Versiyonu Güncelle” ve “Deneme Paketi Kur” seçenekleri yer alı. ulumu, versiyon değişikliği ve deneme paket kurulumu seçenekleri yer alır.
Ürünü Kur : İlgili lisans anahtarına ait paketin kurulumu,
Versiyon Güncelle : Yüklü olan programın yeni versiyonunun yüklemesi,
(GO Plus Versiyon değişimi dosyalarına da diğer setup dosyalarının bulunduğu ftp://download.logo.com.tr/Windows/KOBI/GUNCEL/GO_PLUS/
adresinden ulaşılabilir. Yükleme yapılmak istenen versiyona ait kurulum dosyaları (Setup.exe) bu adresten alınıp, kopyalanmalıdır. Kopyalama işlemi sonrasında setup.exe çalıştırılarak kurulum yapılır.)
Deneme Paketi Kur: Kısıtlı kullanım için üretilmiş programların kurulumu için kullanılır. Deneme paketleri kayıt ve süre kısıtı vardır.

Kurulum için yükleme türü seçildikten sonra, lisans anahtarı girilir. Lisans anahtarı kopyalanmış ise sol alt köşedeki “Anahtarı Yapıştır” butonuyla manuel yazmaya gerek kalmadan otomatik yapıştırılabilir.


Lisans anahtarı girişi yapılıp, ileri tuşuna basıldıktan sonra “Hedef Konumu Seç” ekranına ulaşılır. Bu ekranda GO PLUS programının yükleneceği klasör seçilmelidir.

Öndeğer olarak programın yükleneceği klasör olarak C:\Program Files\LOGO\GO PLUS listelenir. İstenirse bu klasör adı “GÖZAT” butonuna basılarak listeden mevcut klasörlerden birisi seçilerek değiştirilebilir veya düzenlenebilir.
Hedef konumu seçtikten sonra “İleri” tuşu ile devam edildiğinde karşımıza gelen ekranda “Offline yükleme” ile ilgili seçenek yer alır. Offline Yükleme : sunucu bilgisayarı internete bağlama zorunluluğu olmadan, internete bağlanabilen bir terminal kullanılarak yükleme yapılmasıdır. Sunucu üzerine programın network paylaşımı kullanılarak yüklenir.
Yüklemenin yapılacağı sunucunun internete erişimi mümkün değilse, offline yükleme yapılması gerekmektedir. Eğer sunucu internete eriştirilebiliyorsa, işlem adımlarının kolaylığı ve yüklemenin kısa sürede sonuçlanması için önerdiğimiz; offline yükleme tercih edilmeden yükleme işlemine devam edilmesidir.


Yetkili İş Ortağı Bilgileri ekranında ; yükleme yapacak iş ortağı yetkilisine ait bilgilerin girişi yapılmalıdır.


İş ortağına ait bilgi girişlerinin tamamlanmasından sonra, programın yükleneceği müşteri ve müşteri yetkilisi bilgileri girilmelidir. İlgili lisans anahtarı ile önce ilgili müşteriye daha önceden bir yükleme yapıldıysa “Müşteri Bilgileri” formu dolu olarak listelenecektir.

Müşteri bilgilerinin tamamlandıktan sonra “Aktivasyon” bölümüne ulaşılır. Aktivasyon ekranında ileri düğmesine tıklanmadan “İnternet bağlantısı” kontrol edilmelidir.
Lisans Server Bilgileri ekranında, sistem otomatik olarak sunucu ve port bilgilerini öndeğer olarak listeler. Değişiklik yapmadan devam etmek için ileri tuşu tıklanır.

Lisans Server Bilgileri ekranında, sistem otomatik olarak sunucu ve port bilgilerini öndeğer olarak listeler. Değişiklik yapmadan devam etmek için ileri tuşu tıklanır.


Lisans server bilgilerinin girilip, devam edilmesinden sonra yükleme başlayacak ve program dosyaları kopyalanacaktır.


Kurulumun son aşamasında ilgili anahtar ile kurulan içerik “Kurulu Lisanslar” ekranında listelenir. Tamam tıklanarak devam edilir.


İlgili lisans anahtarının kurulumundan sonra; kullanıcı arttırımı, ek modül v.b. ek kurulumlar yapılacaksa; “Modül aktivasyonu yapmak istiyorum” seçeneği tıklanarak diğer ek paketlerin aktivasyonu yapılabilir. Modül aktivasyonunda ek modüller ya da paketlere ait lisans ahantarı girilerek aktivasyon yapılır. Başka bir ek paket yüklenmeyecekse “Son” düğmesi tıklanarak kurulum tamamlanır.


VERİ TABANI OLUŞTURMA VE PROGRAM AYARLARI
Program yüklemesi gerçekleştirildikten sonra program ayarları iki farklı yöntem ile yapılabilmektedir.
1. Firma Tanımlama Sihirbazı ile :
Program dosyalarının kurulduğu klasörün altında GoPlus.exe çalıştırılır. Yönetim sekmesinin altında “Firma Tanımlama Sihirbazı” sçeneği tıklanarak sihirbaz ekranına ulaşılır.
Yeni firma ekleme ya da mevcut firma üzerinde değişiklik isteğine göre seçim yapılarak ilerlenir.


Bu ekranda oluşturulacak firma adı ve ünvanı girilmelidir.

Firma ticari bilgileri bölümünde, oluşturulacak fiyanın ; rapolama dövizi, yerel para birimi ve çalışma dönemi şekli tanımlaması yapılır.


Firmanın çalışma günleri belirlenir.

Kayıt girilecek, firmanın çalışma günleri seçilir.
Firma maliyet türü ve stok ile ilgili genel parametreler tanımlanır.

Fimaya ait öndeğerler tanımlanır.


Ambar ve maliyet gruplarına ait bilgileri tanımlanır.

Çalışma dönemi tarihi ve para birimi tanımlanır.

Adres, banka kodları öndeğeri belirlenir.”İşlem Yapılacak” şekilde seçim yapılması durumunda “Banka Kodları” ve “Adres Bilgileri (Türkiye İl-İlçe) bilgilileri program tarafından oluşturulur.

Yukarıdaki seçeneklerde tanımlanmış ve belirlenmiş parametrelere göre firma bilgileri program tarafından oluşturulur.


Veri dosyalarının oluşturulmasıyla da kurulum tamamlanmış olacaktır.


2. Program için kullanılacak veritabanı oluşturulduktan sonra firma tanımları “Sistem İşletme” içerisinden manual olarak yapılabilir. Veri tabanı ayarları için; programın yüklü olduğu klasör içerisindeki LGCONFIG.EXE çalıştırıldığında aşağıdaki “Database Properties” ekranı listelenir. Bu ekranda programın kullanacağı veri tabanı bilgileri girilmelidir.

User Name : SQL’e bağlanırken girmiş olduğunuz Username
Password : SQL’e bağlanırken girmiş olduğunuz Username’nin şifresi
Server Name : SQL sunucunun ismi yada IP adresi girilebilir.
Database Name : GO Plus için oluşturulan ya da oluşturulacak veritabanının ismi yazılır.

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
CAPTCHA Doğrulama 
 
Lütfen resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için gereklidir.