Bilgi bankası
Bilgi Bankası
5 Puan İndirimi
Gönderen Didem Tülü on 02 January 2014 04:15 PM

Beş Puanlık İşveren SSK Prim İndirimi

Yasal Dayanak: 5763 sayılı İs Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değisiklik Yapılması Hakkında Kanun (Resmi Gazete: 26.05.2008, Sayı: 26887)

Yürürlük Tarihi: 01.10.2008 - (Süresiz)

SGK Genelgeleri: 2009/139 (19.11.2009): Malullük, yaslılık ve ölüm sigortaları prim oranının isveren hissesinden bes puanlık indirim 2008/93 (13.1.2008): Malullük, yaslılık ve ölüm sigortaları prim oranının isveren hissesinden bes puanlık indirim

İçerik:

İsveren üzerindeki mali yüklerin hafifletilmesi ve istihdamın artırılması amacıyla, 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalı çalıstıran özel sektör isverenlerinin, malullük, yaslılık ve ölüm sigortaları primlerinden SSK isveren hissesinin bes puanlık kısmına karsılık gelen tutarı Hazine tarafından karsılanmaktadır. İsveren hissesine ait primlerin Hazinece karsılanabilmesi için, isverenlerin, çalıstırdıkları sigortalılarla ilgili olarak 5510 sayılı Kanun uyarınca aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde SGK’na vermeleri, sigortalıların tamamına ait sigorta primlerinin sigortalı hissesine isabet eden tutarı ile Hazinece karsılanmayan isveren hissesine ait tutarı yasal süresinde ödemeleri, SGK’na prim, idari para cezası ve bunlara iliskin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunmaması gerekmektedir.

Logo İnsan Kaynakları Ürünlerinde 5510 sayılı kanun (%5 İstihdamının) Uygulanması:

1. Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi raporlaması ve sicil kartında seçebilmek için indirim kanunu numarası Ayarlar/Tip Tanımları/SGK İndirim Kanunları bölümünden kaydedilmelidir.

2. İndirimden yararlanacak personelin; Sicil Kartı/Bordro Bilgileri/Tabilikler bölümünden “İndirim kanunu” ve “İstihdam Yasası” seçenekleri seçilmelidir. İndirim Kanunu bölümünde 1. Maddede belirtilmis ve açılmıs olan İndirim Kanunu seçilmelidir. İstihdam Yasası bölümünde ise %5 seçeneği seçilmelidir.

İlgili indirim; puantaj kartı hesaplar penceresinde “Hazinece karsılanacak isveren primi” bölümünde listelenir

Yukarıdaki puantaj kartı örneğine göre SSK Matrahı: 2000 TL’dir. Malüllük Yaslılık ve Ölüm Sigortasının Oranı ise %11’dir. Matrah üzerinden %11’lik primin %5’lik kısmı Hazinece karsılanır. %5 Hazine İndirimi : 2.000 * 5/100 = 100 TL olarak hesaplanır.

3. Sicil kartında seçilmis olan indirim kanunu ve puantaj bilgilerine göre ilgili personel Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde asağıdaki gibi listelenir.

 

(0 oy)
Bu makale yararlı
Bu makale yararlı değil

Yorumlar (0)
Yorum gönder
 
 
Tam İsim:
E-Posta:
Yorumlar:
CAPTCHA Doğrulama 
 
Lütfen resimde gördüğünüz karakterleri aşağıdaki kutucuğa girin. Bu otomatik kayıt ve form gönderilerini engellemek için gereklidir.